logo Sladovna, spol. s r.o.


SLAD
SLADOVÝ KVĚT
SLADOVÉ VÝTAŽKY
NAKOUŘENÁ SLADINA
DOMÁCÍ PIVO HORAL

SLADOVNA, spol. s r.o.
Karolíny Světlé 1488/4
792 01 Bruntál
Česká republika
Tel.: +420 554 712 874
sladovnabruntal@email.cz

O FIRMĚ

Historie firmy

K závodům s nejstarší výrobní tradicí ve městě Bruntál – nejstarším místě s městskými právy v zemích Koruny české - patří zdejší sladovna. Pivovarská a sladařská tradice ve městě sahá až do 12. století, kde jedním z privilegií německých kolonizátorů bylo i právo várečné – výhradní právo výroby a výčepu piva.

ilustrační foto

Z dochovaných písemných zpráv lze předpokládat, že v prostorách nynějšího objektu závodu existoval měšťanský pivovar již v roce 1557. Koncem devatenáctého století se začíná závod specializovat na výrobu sladu pro export hlavně do Německa, Švýcarska, Švédska, Norska a současně tehdejší majitel podporuje zvyšování osevních ploch sladovnických ječmenů na Bruntálsku a Berounsku. V roce 1908 je zahájena výroba sladových výtažků, které jsou spolu s výrobou sladu hlavním výrobním programem závodu dodnes. Roku 1910 byl v objektu zřízen lihovar a zavedena výroba droždí, která musela být několikrát rozšířena. Bruntálské droždí totiž patřilo v té době k nejkvalitnějším svého druhu a prodávalo se v celé rakousko-uherské monarchii, exportovalo se do balkánských zemí, Itálie a Egypta. Po roce 1914 byla zrušena výroba droždí, později zrušen i lihovar a v závodě se přešlo vedle již tradičních výrobků – sladu, sladových výtažků, sladové mouky a sladové kávy na výrobu speciálních mýdel. Po znárodnění v roce 1947 byl závod začleněn do národního podniku Obchodní sladovny Prostějov, který vyráběl slad pro tuzemské i zahraniční pivovary.

historické foto droždí historické foto droždí

Vlastní slad je převážně zpracováván na sladové výtažky, pouze výrobní přebytky jsou dodávány do pivovarů. Finálním výrobkem jsou sladové výtažky. Jedná se v podstatě o zahuštěné sladové výluhy sirupovité konzistence s charakteristickou vůní a chutí. Obsahují téměř všechny rozpustné látky sladového zrna (převážně maltózu a dextriny) včetně komplexu vitamínů B a u průmyslových výtažků i určitou část diastatických enzymatických látek schopných štěpit škrob na jednodušší cukry. Sladové výtažky patří k cenným a průmyslově důležitým výrobkům pro svou nutriční a biologickou hodnotu a jako pomocné prostředky v pekařském, kvasném a textilním průmyslu. Textilní sladový výtažek je úspěšně používán v bavlnářském průmyslu jako prostředek k odstranění škrobové apretury na tkaninách před tiskem.

Později se náš sortiment rozrostl o výrobu nakouřených sladů a sladinky pro výrobu whisky skotského typu závodem Seliko Olomouc. Tato whisky získala zlatou medaili na Mezinárodní výstavě v jugoslávské Lublani v roce 1978 a Zlatý pohár na výstavě Ex Plzeň v roce 1979. Tento úspěch našeho partnera považujeme částečně i za úspěch našeho závodu, který polotovar pro výrobu whisky dodává.

V poslední době se snažíme modernizovat jednotlivé části výroby, avšak vždy s důrazným ohledem na zachování tradičních časem prověřených výrobních postupů.